Vladimir Crnojević
Prof. dr Vladimir Crnojević je direktor i osnivač Instituta BioSens – istraživačko-razvojnog instituta za informacione tehnologije biosistema, jedinog Evropskog Centra Izvrsnosti van EU. BioSens je osnovan 2015. na njegovoj ideji iz 2005. godine i viziji o spajanju informacionih tehnologija i biotehnologije u budućnosti. Pod njegovim rukovođenjem i sa nekoliko entuzijastičnih ljudi Institut BioSens je prerastao u respektabilnu instituciju sa gotovo 200 zaposlenih i više od 70 doktora nauka. BioSens je prepoznat kao veoma multidisciplinarna institucija koja primenjuje najsavremenije tehnologije kao što je veštačka inteligencija, robotika, nanotehnologije i novi materijali budućnosti u biosistemima – poljoprivredi, životnoj sredini i medicini. Pored izvrsne nauke institut BioSens je veoma posvećen saradnji sa industrijom kroz stvaranje inovativnih rešenja i snažno podržava razvoj inovacija kroz akceleratorske programe i formiranje spin-of kompanija. BioSens je dao značajan doprinos digitalnoj transformaciji javnog sektora i društva u Srbiji kroz razvoj različitih sistema, primarno u sektoru poljoprivrede.
Profesor je računarskih nauka Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Na istom univerzitetu je studirao elektrotehniku i odbranio doktorat 2004. godine. Od tada je posvećen istraživanjima i razvoju u oblasti mašinskog učenja – danas popularne veštačke inteligencije. Jedan je od pionira u ovoj oblasti u Srbiji što je rezultiralo većim brojem odbranjenih doktorata i razvojem brojnih inovativnih rešenja za industriju. Obavljao je funkciju direktora departmana za energetiku, elektroniku i telekomunikacije Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu i člana matičnog odbora za elektrotehniku, telekomunikacije i informacione tehnologije Ministarstva prosvete i nauke Republike Srbije. Član je nacionalnog Saveta za veštačku inteligenciju i Komiteta za veštačku inteligenciju Saveta Evrope.
Prof. dr Crnojević je član 10-Member-Group, prestižne grupe eksperata koji imaju ulogu konsultanata Generalnog sekretara Ujedinjenih Nacija u oblasti uloge nauke, tehnologije i inovacija u realizaciji ciljeva održivog razvoja UN SDG koje su usvojile Ujedinjene Nacije. Objavio je više od 100 radova u renomiranim časopisima i na konferencijama i bio recenzent za neke od najeminentnijih časopisa u njegovoj oblasti. Njegova sadašnja interesovanja vezana su za ulogu veštačke inteligencije u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja UN SDG i budućnosti čovečanstva.
Centar:
CIT
Teme:
1. Mašinsko učenje
2. Duboko učenje
3. Hab za Sentinel podatke
4. Obrada satelitskih slika
5. AgroSens
6. Ekološke platforme
7. Saradnja sa Državnom upravom
Projekti:
Patent:
- Postupak za ranu predikciju prinosa pšenice baziran na veštačkoj inteligenciji
- Sistem i metod za inteligentno uzorkovanje zemljišta
- Plant- O- Metar