Obrada slika sa dronova

Na Institutu BioSens koristimo slike kvadkoptera DJI Inspire 1 kako bismo dobili bolji uvid u stanje useva i preciznije planirali i upravljali agroekološkim aktivnostima. Ova tehnologija omogućava prikupljanje podataka visoke rezolucije ispod nivoa oblaka sa mnogo više detalja nego što se može videti u satelitskim snimcima. Skup podataka uključuje slike iz vidljivog dela spektra kao i slike dobijene modifikovanom NDVI kamerom. Takođe koristimo i Flir termalnu kameru za merenje temperature na velikim površinama u hetoregenim staništima. Bespilotne letelice su jednostavne za upotrebu, jer se većina mapiranja terena i prikupljanja podataka sada sprovodi autonomno, prema zadatim granicama terena uz pomoć aplikacija za planiranje leta.

 

Za preklapanje slika koristimo softvere Pix4D i AgisoftPhotoscan kako bismo generisali ortomozaike, mape vegetacionih indeksa i digitalne modele površine. Ove orto-mape su važni slojevi informacija i mogu se integrisati u GIS sisteme zajedno sa slojevima podataka dobijenih iz drugih izvora. Ovakvi skupovi podataka se zatim obrađuju i koriste za obuku naprednih algoritama mašinskog učenja.

 

BioSens koristi bespilotne vazdušne sisteme za otkrivanje nedostatka hranljivih materija u biljkama, napada štetočina, prekomerne suše ili vlage kao i drugih faktora koji utiču na razvoj useva, kao i za povećanje efikasnosti pri donošenju odluka. Posebno su korisni za površine od nekoliko desetina hektara, poput voćnjaka i vinograda, jer skeniranje velikih ratarskih parcela zahteva mnogo vremena. Bespilotne letelice su se pokazale i kao efikasni alati za praćenje stanja ekosistema. Pokrivajući veća prostranstva, omogućavaju pristup informacijama o tipu staništa u kojem rastu i razvijaju se živi organizmi od insekata do sisara. Njihova upotreba dovela je do revolucionarnih otkrića na poljima prostorne ekologije i poljoprivrede, i omogućila nam dobijanje podataka visoke rezolucije za donošenje optimalnih odluka sa visokom preciznošću.

 

 

NDVI map of sugar beet crop