Nove tehnologije uspostavljaju poverenje između proizvođača i osiguravajućih kuća

Grad, prolećni mraz, oluje i poplave se dešavaju iznenada i desetkuju prinose, zbog čega se poljoprivrednici odlučuju da osiguraju svoje useve. Procena štete je po pravilu veoma subjektivna i mišljenja poljoprivrednika i eksperata osiguravajućih kuća su često dijametralno suprotna, što dovodi do manjka međusobnog poverenja, skepticizma i veoma malog broja osiguranih njiva, kakav je danas u Srbiji. Na sreću po obe strane, nove tehnologije nam danas omogućuju da objektivno i pravovremeno sagledamo situaciju na terenu i damo procene zasnovane na činjenicama.

 

BioSens je jedna od vodećih institucija na polju daljinske detekcije i praćenja useva, a rezultati naših istraživanja su prepoznati u svetskim razmerama. Sistemi za prepoznavanje posejanih kultura i ocenu njihovog rasta su nešto na čemu smo radili i pre Kopernikus programa Evropske svemirske agencije, a sada, uz Sentinel satelite smo dobili jedinstvenu priliku da pratimo rast useva iz svemira na svakih pet dana na rezoluciji od 10 m. Satelitski vegetacioni indeksi su veoma dobri indikatori potrebe biljaka za vodom i nutrijentima, ali i jasni pokazatelji njihovog „zdravstvenog stanja“. NDVI, EVI, NDMI i ostali indeksi nam ukazuju na regione unutar njive koji su zahvaćeni požarom ili elementarnim nepogodama, a najviše informacija odaju združeno. Napredni algoritmi mašinskog učenja se obučavaju na slikama iz istorijskih baza podataka i treniraju da prepoznaju promene na usevima u vremenskim serijama satelitskih slika. Algoritmi razvijeni na ovaj način mogu da razlikuju redovne promene koje se odigravaju tokom razvoja biljaka i promene nastale kao posledica požara i vremenskih nepogoda. U daljem koraku se automatskim prebrojavanjem piksela i kalibracijom na osnovu prostorne rezolucije satelita daje objektivna procena intenziteta štete i površine parcele koju zahvata.

 

Procena intenziteta i površine štete ipak nije jedini izvor nesuglasica između poljoprivrednika i osiguravajućih kuća. Često je problem i u samom zaključivanju osiguranja. Nepoznavanje katastarskog broja parcele i njenih granica i površine, je takođe uzrok razmirica, a ova tema se po pravilu načinje tek nakon što štete nastanu. Rešenje za ovaj problem leži u AgroSensu. Platforma digitalne poljoprivrede Srbije ima jasan sistem obeležavanja parcela, odnosno njihovog odabira iz katastra, što omogućava automatsko definisanje granica i površine osigurane parcele. Uz dozvolu korisnika, pristup ovim podacima dobija i osiguravajuća kuća, a obema stranama su na raspolaganju i satelitske slike na osnovu kojih mogu da prate rast useva i pojavu šteta. Ovakav sistem daje veliki doprinos fer poslovanju, objektivnom određivanju premija i naknada štete i čvrsto uspostavlja poverenje između poljoprivrednika i osiguravajućih kuća.

 

 

Ova slika ilustruje primenu satelitskog modula AgroSensa u detekciji štete. Na njoj su prikazani snimci iz dva datuma – pre i posle požara. Sa leve strane se vide žetveni ostaci peščane boje, dok sa desne strane, nakon požara, preovladava mrka boja.