Metal oksidni nanomaterijali

Oksidi metala zauzimaju posebno mesto u nauci o materijalima zbog svojih jedinstvenih osobina, široko iskorišćenih u osnovnim istraživačkim i tehnološkim primenama. Među ovim materijalima, TiO2, ZnO, SnO2 i Fe3O4 su najbolji primeri multifunkcionalnosti, s obzirom na to da ovi materijali poseduju odgovarajuću električnu otpornost udruženu sa optičkom transparentnošću u većem delu vidljivog spektra. Takođe, materijali na bazi oksida metala su prepoznati po izuzetnim površinskim katalitičkim svojstvima, ostavljajući visok uticaj na efikasnost gasnih senzora i široku primenu u senzorskim tehnologijama.

 

Naše istraživačke aktivnosti usmerene su ka razvoju različitih tehnika sinteze, poput tehnika meke hemije, nanocasting-a, hidrotermalnih i šablonskih tehnika za proizvodnju metaloksidnih nanomaterijala sa željenim svojstvima, pogodnim za primenu u naprednim tehnologijama.
Naredni korak u istraživanju jeste razvoj funkcionalnih disperzija nanočestica metalnog oksida u obliku mastila i pasta za štampu na fleksibilnim i krutim podlogama, sa krajnjim ciljem projektovanja elektrohemijskih gasnih senzora. Ovaj pristup kombinuje tehnike inkdžet i sitoštampe za proizvodnju komponenti senzora poput transdjusera i osetljivih slojeva na bazi sintetisanih metaloksidnih materijala. Integracija takvih tehnologija postiže se na fleksibilnim platformama kao što su papir i PET podloge, pogodne za poljoprivredno-prehrambene primene.
Takođe ispitujemo i lasersku obradu nanočestica oksida metala, tj. efekat laserskog zračenja na morfologiju i strukturu metalnih oksida, kao što su kristalna struktura, poroznost i hrapavost, u cilju povećanja i podešavanja njihovog doprinosa u mehanizmima detekcije gasova.

 

 

 

Projekat:

 

III 44006 Razvoj novih informaciono-komunikacionih tehnologija, korišćenjem naprednih matematičkih metoda, sa primenama u medicini, telekomunikacijama, energetici, zaštiti nacionalne baštine i obrazovanju, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.