Sistemi za prikupljanje energije i Sistemi za skladistenje energije

Sistemi za prikupljanje energije

 

Nove generacije tehnologija, kao što su Internet of Things (IoT) i 5G tehnologija, unapređuju životni standard, stvarajući digitalno povezani svet, u kome će zdravlje, produktivnost i komunikacija biti znatno poboljšani. To podrazumeva prisustvo integrisanih minijaturnih elektronskih uređaja u objektima koje svakodnevno koristimo, uključujući ljudsko telo, zgrade, biohemijsku detekciju, zaštitu životne sredine, itd. Takvi sistemi su sve više izvodljivi zahvaljujući razvoju elektronike male snage i IoT aplikacijama. Međutim, napajanje ove elektronike koja zahteva kompleksnost i mobilnost, ostaje jedan od ključnih izazova. Prikupljanje energije iz ambijentalnih izvora energije pokazalo se kao pouzdan pristup u ispunjavanju zahteva u vezi sa energijom i performansama. Vodeći kandidati za napajanje autonomnih IoT aplikacija su nanogeneratori.

 

Fokus našeg istraživanja su triboelektrični i hibridni nanogeneratori. Triboelektrični nanogenerator se pokazao kao efektan i robustan način prikupljanja ambijentalne mehaničke energije koji povezuje triboelektrični efekat i elektrostatičku indukciju. Hibridni nanogeneratori omogućavaju simultano prikupljanje istog tipa energije korišćenjem više različitih principa konverzije energije i značajno veću efikasnost konverzije mehaničke/biomehaničke energije u električnu energiju.

 

 

 

Sistemi za skladištenje energije

 

Razvoj minijaturizovanih elektronskih uređaja povećao je zahtev za sistemima energije sa optimizovanim kapacitetom, životnim vekom, snagom i uticajem na životnu sredinu. Sistemi za skladištenje energije su identifikovani kao važne elektronske komponente za održivu zaštitu životne sredine i efikasno skladištenje energije. Vodeći kandidati za skladištenje energije su elektrohemijski sistemi kao što su baterije i superkondenzatori.

 

Superkondenzatori kao uređaji visokih performansi za skladištenje energije posebno su važni za dugoročno napajanje prenosivih uređaja i uređaja integrisanih u odeću. Osnovne prednosti superkondenzatora su prenosivost, nizak uticaj na životnu sredinu, fleksibilnost, stabilnost, sigurnost, mala težina, velika gustina snage i dugačak životni vek. Fokus našeg istraživanja su ultra tanki mikrosuperkondenzatori fabrikovani na čvrstim i fleksibilnim supstratima.

 

 

Projekti:

 

1. III 44006 Razvoj novih informaciono-komunikacionih tehnologija, korišćenjem naprednih matematičkih metoda, sa primenama u medicini, telekomunikacijama, energetici, zaštiti nacionalne baštine i obrazovanju, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije

 

2. 2016 – 2017 Elektronski uređaji integrisani u odeću za primenu u preciznoj poljoprivredi, Pokrajinski sekreterijat za nauku i tehnološki razvoj, broj ugovora 114-451-555/2016-02.