Materijali na bazi olovo selenida

Imajući u vidu široku upotrebu pesticida i đubriva u proizvodnji hrane, monitoring kvaliteta i bezbednosti predstavlja veoma bitan korak pre njene distribucije i konzumacije. Infracrvena spektroskopija je moćan alat u analizi hrane kao i u detekciji pesticida i toksina u ljudskoj i stočnoj hrani. Međutim, na tržištu postoji nedostatak infracrvenih detektora i spektrometara koji zadovoljavaju potrebe za visokim performansama i niskom cenom, kao i potrebe za korišćenjem uređaja van laboratorijskih uslova.

 

Olovo selenid pripada grupi halkogenih materijala i IV-VI poluprovodnika, čija energija zabranjene zone iznosi 0.27 eV. Ovaj materijal je počeo da se koristi u razvoju nehlađenih infracrvenih detektora koji rade u opsegu od 2 do 5 µm, zato što omogućava rad detektora na sobnim temperaturama sa visokom osetljivošću. Međutim, njegova primena je ograničena s obzirom na visoke radne napone i srednju brzinu odziva. Mi koristimo nove metode u procesiranju, kako bismo prevazišli ova ograničenja i iskoristili prednosti olovo selenida i na kraju razvili nehlađeni fotonaponski infracrveni detektor koji radi u srednjoj oblasti infracrvenog spektra. Pored razvoja olovo selenida, bavimo se i razvojem transparentnih elektroda na bazi ugljeničnih nanovlakana i polietilenimina, koje će takođe biti deo sistema detektora s obzirom da poseduju visoku provodnost i transparentnost u srednjoj oblasti infracrvenog spektra.

 

 

 

Projekat:

 

III 44006 Razvoj novih informaciono-komunikacionih tehnologija, korišćenjem naprednih matematičkih metoda, sa primenama u medicini, telekomunikacijama, energetici, zaštiti nacionalne baštine i obrazovanju, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.