Fizička antropologija
Ljudski skeletni ostaci sa arheoloških lokaliteta predstavljaju važan izvor informacija za analizu uticaja različitih načina života na zdravlje i dužinu života, kao i promena na kostima. U našim istraživanjima, na polju Fizičke antropologije, kombinujemo različite analitičke tehnike: makroskopske, morfometrijske, izotopske i biomolekularne. Glavni cilj našeg istraživanja je uočavanje promena na kostima nastalim kao posledica promene načina života tokom tranzicionih procesa u ljudskoj prošlosti kao što je proces Neolitizacije, kada dolazi do značajnog porasta fertiliteta i upotrebe kultivisanih žitarica i mleka. Pročavamo drevne kosti, stabilne izotope i organske ostatke iz zubnog kamenca.
Drevne ljudske kosti pružaju podatke o visini, težini, indeksu telesne mase, pripojima mišića ili bolestima. Proučavanje kostiju doprinosi boljem razumevanju uticaja kulturnih promena na biologiju čoveka.
Analiza stabilnih izotopa iz kostiju i zubnog kolagena (C, N, S) informiše nas o proteinskoj ishrani tokom života: o majčinom mleku, uvođenju dohrane, tipu resursa koje su majke i bebe konzumirale. Naša izotopska istraživanja fokusiraju se na razumevanje promena prehrambenih navika tokom Neolitizacije, posebno u dužini dojenja i uvođenja novih namirnica (žitarica i mleka).
Kamenac sadrži brojne biljne ćelije, kao što su fitoliti, polenova i skrobna zrna, koje mogu da prežive dugo vremena. Istraživanja ovih ćelija pružaju direktne dokaze o ishrani i oralnom zdravlju, i počecima poljoprivrede. Proučavamo pojavu kultivisanih biljaka (žitarica), koje se na prostoru Balkana javljaju pre 8000 godina. Njihova pojava omogućila je ljudima stabilan izvor hrane tokom cele godine, što je direktno uticalo na porast broja ljudi.
Projekti:
ERC Birth – Birhts, mothers and babies: prehistoric fertility in the Balkans between 10000 – 5000 cal BC, GA 640557, ERC-2014-STG
Ljudi Lepenskog Vira: protokoli digitalizacije bioarheološkog nasleđa, Ministarstvo kulture, Br. ugovora 19-01-92/2018-09