Bioindikatori i promene u životnoj sredini

Sa ciljem pravovremenog registrovanja promena u ekosistemima, deo aktivnosti usmeravamo prema grupi insekata oprašivača, osolikim muvama, koje su se pokazale kao veoma dobri bioindikatori. Njihovo prisustvo i brojnost može ukazati na nivo narušenosti ekosistema. Tokom terenskih ekspedicija dobijamo informacije o diverzitetu i distribuciji vrsta. Korišćenje modernih tehnologija na terenu, kao što su dronovi opremljeni različitim kamerama, donosi informacije o različitim parametrima vezanim za kvalitet i promene u staništima.

 

Kombinovanjem podataka o distribuciji vrsta i onih o promenama u staništu, korišćenjem različitih modela distribucije, analizama fukcionalne kompozicije zajednica i prostornim analizama predviđamo efekte globalnog zagrevanja na distribuciju vrsta i određujemo nivoe antropogenog pritiska na funkcionalnost ekosistema.

 

Na osnovu rezultata naših istraživanja predlažemo setove upravljačkih mera koji mogu dati pozitivne efekte ne samo na očuvanje ekosistema, nego i na porast količine useva kroz podizanje brojnosti oprašivača u različitim poljoprivrednim kulturama.