Oprašivanje

Oprašivanje insektima od suštinskog je značaja za proizvodnju semena većine biljaka, a nektar i polen osnovni su izvori hrane za muve koje posećuju cvetove. Oprašivanje predstavlja ekosistemsku uslugu ključnu za održavanje kako zajednica divljih biljaka tako poljoprivredne produktivnosti.

 

Naša istraživanja uključuju kako gajene (medonosne pčele i neke vrste solitarnih pčela i bumbara), tako divlje (bumbari, solitarne pčele i osolike muve) oprašivače, pošto sve ove grupe doprinose različitim apsektima usluga oprašivanja evropskih useva i divljih cvetnica. Osolike muve (cvetne muve ili muve lebdilice, Syrphidae) predstavljaju jednu od biološki najraznovrsnijih i vrstama najbogatijih familija dvokrilaca (Diptera), sa preko 6000 vrsta opisanih širom sveta. Osolike muve rasprostranjene su širom sveta i obuhvataju raznovrsne i značajne ekološke grupe, kako u prirodnim tako u poljoprivrednim ekosistemima, oprašujući biljke i učestvujući u bio-transformaciji organskih materija (uključujući i organski otpad).

 

U okviru svojih istraživanja razvijamo monitoring oprašivača u agroekosistemima, u cilju sticanja uvida u promene kompozicije vrsta i populacione dinamike.