AgroSens

Jedna od oblasti koje prolaze kroz najdinamičnije promene na krilima Četvrte industrijske revolucije je poljoprivreda. Danas, više nego ikad, na proizvođačima je imperativ da povećaju prinose, smanje troškove i uzgajaju kvalitetnije proizvode. Ovo nije nimalo lak zadatak i zahteva posvećenost, trud i ulaganje, a jedini način da uspeju je da odluke koje donose učine maksimalno efikasnim i pravovremenim. U eri satelita, interneta i moćnih računara konačno imamo priliku da odluke donosimo na osnovu činjenica, a ključ uspeha leži upravo u podacima.

 

Senzori, monitori prinosa, dronovi i sonde za uzorkovanje zemljišta se sve češće mogu videti na našim njivama, a svi oni su samo različite platforme za dobijanje podataka. Njihovom upotrebom dolazimo do informacija o tipu zemljišta, elevaciji terena, prinosima i rastu useva i na optimalan način biramo sorte i hibride za određenu njivu, određujemo vreme setve, količinu i tip đubriva, kao i pravi trenutak za navodnjavanje. Na ovaj način obezbeđujemo sve potrebne uslove za dobar rast biljaka i sprečavamo prekomerno korišćenje agrohemije. Ipak, ogroman problem sa podacima je taj što su sve do sada oni bili veoma teško dostupni poljoprivrednicima. Nalazili su se na različitim stranama, u različitim formatima, a neki čak nisu bili dostupni u digitalnom obliku. Danas su ovi problemi prošlost. AgroSens, elekronska platforma Digitalne poljoprivrede Srbije, svim domaćim poljoprivrednicima stavlja na raspolaganje satelitske, meteorološke i druge podatke i pruža mogućnost da elektronski, profesionalno i efikasno vode svoje gazdinstvo – i to potpuno besplatno.

 

AgroSens je platforma razvijena sa ciljem da poljoprivredniku omogući brz i jednostavan pristup podacima, ali i da vrhunske naučne rezultate koje je Institut BioSens postigao u domenu veštačke inteligencije, obrade satelitskih slika i razvoja senzorskih mreža, pruži zajednici na korišćenje. Od lansiranja AgroSensa u oktobru 2017. godine, pa do danas, stekli smo više od 10.000 zadovoljnih korisnika, što je samo potvrda da su naši poljoprivrednici prepoznali značaj digitalne transformacije u svojoj delatnosti. Platforma se sastoji iz mnoštva modula, a njihov broj se iz meseca u mesec povećava u skladu sa novim potrebama koje se javljaju u proizvodnji. Platforma je dostupna na adresi www.agrosens.rs.

 

 

Korišćenje servisa

 

Svi zainteresovani za korišćenje AgroSensa se mogu potpuno besplatno registrovati na adresi www.agrosens.rs, za šta im je potrebna isključivo imejl adresa. Prvi korak nakon registracije je svakako kreiranje proizvodne parcele. Ovo je moguće uraditi preko katastra, ukoliko korisnik poseduje podatke o katastarskoj opštini i broju parcele, a kako proizvodna parcela često obuhvata više katastarskih, moguće je obeležiti i susedne katastarske parcele, čime se one udružuju u jednu proizvodnu. Sa druge strane, čest je i slučaj deljenja jedne katastarske u više proizvodnih parcela, zbog čega je korisniku ostavljena mogućnost da korišćenjem jednostavnog alata iscrta parcelu na mapi. Korisnik može imati neograničen broj proizvodnih parcela na svom profilu, a istog trenutka, nakon kreiranja svake od njih, postaju mu dostupni mnogobrojni moduli koji se nalaze na platformi. Ovi moduli su detaljnije opisani u poglavljima koje slede.

 

 

Meteorološki podaci

 

Meteorološki podaci spadaju u kategoriju ključnih pokazatelja stanja na njivi i na osnovu njih se planiraju brojne aktivnosti. Temperatura tla je presudan parametar kod sejanja, prognoza padavina definiše optimalan trenutak primene veštačkog đubriva i pesticida, a sunčevo zračenje i temperatura vazduha utiču na stepen razvoja biljaka. AgroSens sadrži dva modula koja se bave meteorologijom. Prvi se tiče istorijskih meteo podataka. Podaci sa mernih stanica Republičkog hidrometeorološkog zavoda se pohranjuju u sistem, a korisnik ima mogućnost da izabere do 3 meteo stanice od interesa. Platforma mu pruža mogućnost da posmatra meteorološke parametre tla i vazduha u prethodnih 7 dana i na taj način dođe do zaključka o trenutnom stanju na njivi. Drugi modul se tiče vremenske prognoze. Prema dugogodišnjem iskustvu stručnjaka sa Instituta BioSens, najtačniju vremensku prognozu isporučuje norveški meteorološki institut i to na rezoluciji od 2 km. Ovako visoka rezolucija nam omogućava da korisniku damo na uvid vremensku prognozu izuzetne tačnosti i to za lokaciju na kojoj se njegova njiva nalazi.

 

 

Sateliti

 

Zahvaljujući istraživačkim uspesima BioSensa i aktivnosti Instituta u evropskim naučnim projektima, Srbija je postala jedina država van Evropske Unije koja ima slobodan širokopojasni pristup snimcima sa Sentinel satelita Evropske svemirske agencije, a AgroSens u potpunosti koristi ovu mogućnost. Sentinel sateliti snimaju useve svakih pet dana na rezoluciji od 10 m i omogućuju korisniku da posmatra svoje njive iz sasvim nove perspektive. Kao što ljudsko oko razlikuje 3 komponente svetlosti (crvenu, zelenu i plavu), Sentineli razlikuju čak 13 komponenti. To znači da vide i ono što mi ne vidimo, a ponekad su upravo infracrveni i termalni delovi spektra ti koji nam najviše govore o „zdravstvenom stanju“ biljaka. Obradom 13 spektralnih kanala se dalje izračunavaju vegetacioni indeksi koji nam ukazuju na rast biljaka, intenzitet suše, rasprostranjenost biljnih bolesti i potrebu biljaka za navodnjavanjem i đubrenjem. Na ovaj način proizvođači mogu da vide koji delovi njive im rastu bolje, a koji lošije i da pravilno rasporede đubrivo u skladu sa stvarnim potrebama useva u različitim delovima parcele.

 

 

Digitalna knjiga polja

 

Svaka ozbiljna proizvodnja treba da bude propraćena ozbiljnom dokumentacijom. U poljoprivredi je praksa da se vode knjige polja, a kako se Srbija približava Evropskoj Uniji, to će uskoro biti i obaveza poljoprivrednika. Sa stanovišta obrade podataka, knjige polja u papirnom obliku su jedna velika propuštena prilika. Skupovi podataka vezanih za setvu, primenu agrotehničkih mera i prinose su „rudnik zlata“ za BioSens, a oni po pravilu ostaju na policama, upisani u sveske i rokovnike. Sa digitalnim podacima, primenom naprednih metoda veštačke inteligencije, mašinskog učenja i „big dejta“ analitike, u mogućnosti smo da obradimo velike skupove podataka, pronađemo skrivene zavisnosti među njima, damo automatske preporuke poljoprivredniku i učinimo njegove odluke efikasnijim. Stara kineska poslovica kaže: „najbolji trenutak za sađenje drveta bio pre dvadeset godina. Drugi najbolji je sada.“ Trenutno nemamo velike skupove podataka o poljoprivrednoj proizvodnji, ali je vođenje digitalne knjige polja idealna prilika da počnemo da sakupljamo informacije na osnovu kojih će BioSens razviti nove module u službi poljoprivrednika. Digitalna knjiga polja koja se nalazi u okviru AgroSensa pruža mogućnost korisniku da unese informacije o datumu sprovedenih aktivnosti na njivi i specificira detalje vezane za tip obrade zemljišta, primenjeno đubrivo, prinose i cene operacija, a sve ove aktivnosti se mogu dodatno dokumentovati fotografijama upotrebom AgroSens mobilne aplikacije. Osim modula sa aktivnostima postoji i poseban modul za analizu zemljišta koji omogućava praćenje unetih podataka kroz godine, dok modul nazvan „Fotografije“ sadrži fotografije koje je korisnik napravio pametnim telefonom i daje njihovu mapu na osnovu GPS lokacije.

 

 

Mape parametara

 

Osim satelita koji su obuhvaćeni posebnim modulom, postoji još mnogo različitih izvora podataka o parceli, poput mapa prinosa, elevacije, elektroprovodljivosti zemljišta i slika sa bespilotnih letelica. Ove mape su dodatni slojevi informacija koji mogu biti od izuzetne važnosti u planiranju i praćenju rasta i razvoja useva. AgroSens pruža mogućnost da se u sistem uvezu ove mape i da se vrši njihova komparativna analiza. Slika u prilogu je primer kako mape elektroprovodljivosti zemljišta odgovaraju prinosu, a pokazuje i jasan uticaj centar-pivot zalivnog sistema. Sa druge strane, dronovi nam omogućuju da posmatramo useve na rezoluciji od svega nekoliko centimetara i primetimo najfinije promene u njihovom rastu. Dodatne mape parametara nam daju novi uvid u poljoprivrednu proizvodnju, a AgroSens nam pruža priliku da ih jednostavno i adekvatno prikažemo i analiziramo.

 

 

Senzori i meteo stanice

 

Naučni rezultati nam govore da su za 70 % varijabilnosti prinosa odgovorne vremenske prilike. Usled klimatskih promena, ekstremni vremenski događaji poput suša i poplava su postali veoma česti i imaju izrazito lokalan karakter. Mreža Republičkog hidrometeorološkog zavoda pokriva tridesetak geografskih lokacija, ali je ovaj broj daleko od dovoljnog. Često se dešava da se vremenski događaji odigraju između dve meteo stanice i ostanu neregistrovani, što je ozbiljan problem za poljoprivrednike, koji odluke u proizvodnji donose na osnovu vlažnosti zemljišta, temperature ispod i iznad zemlje i drugih parametara. Iz ovog razloga, BioSens će na teritoriji republike Srbije rasporediti čak 500 meteo stanica koje će omogućiti merenje meteoroloških parametra na visokoj prostornoj rezoluciji. Poslednja reč tehnike bežične integracije senzora i meteo stanice su LORA sistemi, a ovakve mreže se još i nazivaju „IoT“-em, odnosno „internetom stvari“. Kao što je mobilna mreža optimizovana za slanje velikih količina podataka, poput slika visoke rezolucije i video klipova, tako je LORA optimizovana za slanje malih količina podataka (očitavanja sa senzora), ali sa velike udaljenosti i sa malom potrošnjom energije. Na ovaj način baterija senzora može da izdrži čitavu sezonu, a slanje podataka je moguće sa njive koja je udaljena i do 30 km od bazne stanice. Na osnovu senzora i meteo stanica, poljoprivrednici kroz AgroSens dobijaju precizan uvid u stanje na terenu i mogu da donesu optimalne odluke u proizvodnji.

 

 

Presek troškova

 

Jedna od direktnih koristi revnosnog vođenja digitalne knjige polja je što se jednim klikom miša dolazi do detaljne analize troškova. Ovaj modul koristi unete informacije o aktivnostima i njihovim cenama i izlistava troškove po parcelama, po vrsti useva ili ukupne troškove za celo gazdinstvo. Analiza troškova je propraćena graficima koji na pregledan način vizualizuju brojke i pomažu korisniku da dobije jasan uvid u finansijski aspekt proizvodnje.

 

 

Usluge

 

Savetodavstvo je jedna od oblasti koja će usled digitalne transformacije poljoprivrede doživeti najveće promene, jer će na osnovu preciznih podataka sa terena savetodavne službe i eksperti biti u prilici da daju tačnije i efektivnije savete za poljoprivrednika. Na osnovu ovog modula savetodavci i poljoprivrednici će moći izuzetno efikasno da se povežu, a nakon sklapanja dogovora, savetodavac će dobiti čitav niz informacija o usevima: od satelitskih slika i mapa parametara, preko fotografija sa terena, pa sve do digitalne knjige polja. Ovako detaljan skup podataka daje mogućnost ekspertu da sagleda problem iz više uglova i odredi optimalne korake u daljem toku proizvodnje, često i bez izlaska na teren. Osim modula za savetodavce i piloti dronova imaju svoj odeljak u okviru Usluga. Poslovanje preko AgroSensa čak eliminiše potrebu za ličnim susretom između pružaoca i primaoca usluga snimanja bespilotnom letelicom. Nakon uspostavljanja kontakta, pilot automatski dobija GPS koordinate i granice parcele, a slike koje načini može elektronskim putem pohraniti na platformu. Na ovaj način se povećava efikasnost i brzina poslovanja i podstiče korišćenje visokih tehnologija u poljoprivredi. Pružaoci usluga imaju priliku da ograniče prostor delovanja na okruge od interesa unutar Republike Srbije, kako bi izbegli poslove koji su neisplativi zbog visokih troškova prevoza. Još jedan kriterijum za odabir pružaoca usluge je i njegova ocena. Naime, postavljen je sistem ocenjivanja pružalaca usluga koji dozvoljava poljoprivredniku da savetodavcu, odnosno pilotu, da ocenu za obavljeni posao. Ovaj sistem favorizuje kvalitetne pružaoce usluga i omogućava im da formiraju cene u skladu sa potražnjom i svojim kvalitetom. Osim savetodavaca i pilota dronova u planu je izrada novih odeljaka za laboratorije za analizu zemljišta, kompanije za skeniranje elektroprovodljivosti terena i druge delatnosti. Ovako postavljena mreža okuplja različite aktere u poljoprivrednoj proizvodnji i integriše ih pod jednim krovom – platformom AgroSens.

 

 

Alarmi za biljne bolesti i štetočine

 

Biljne bolesti i štetočine u okolini parcele su velika pretnja za proizvodnju i stoga se na informacije o njihovoj pojavi mora reagovati hitno i bez oklevanja. Ovaj modul preuzima vesti koje izdaje Prognozno-izveštajna služba i stavlja ih na raspolaganje poljoprivredniku. Vesti se filtriraju, a korisniku se prikazuju informacije o pojavi isključivo onih bolesti koje pogađaju useve koje je on sejao. Ovim putem se poljoprivrednik alarmira i upozorava da treba da deluje u skladu sa preporučenim procedurama.

 

 

Alati

 

Tokom pripreme za svaku operaciju na njivi, poljoprivrednici moraju da sračunaju potrebne količine repromaterijala i kalibrišu prskalice i rasipače. Ovaj modul im omogućava da to urade precizno i brzo.

 

 

Tehnologije

 

BioSens sebe vidi kao lidera u digitalnoj transformaciji poljoprivrede Srbije. AgroSens sadrži velik broj praktičnih funkcionalnosti, ali ni edukacija poljoprivrednika nije ništa manje bitna. Modul pod nazivom „Tehnologiju“ ima ulogu da poljoprivrednika uputi u najnovije trendove koji su prisutni u proizvodnji. U okviru njega se prikazuju članci o najsavremenijim rasipačima đubriva, traktorima, sistemima za navodnjavanje i drugim proizvodima koji su upravo dospeli na tržište i predstavljaju poslednju reč tehnike.