ZeroW-Systemic Innovations Towards a Zero Food Waste Supply Chain

Akronim: ZeroW

Period implementacije: 01/01/2022 - 31/12/2025

GA broj: 101036388

Tip projekta: Horizont 2020

Internet prezentacija: https://www.zerow-project.eu/

rsz_zerow_logo_image

Cilj projekta: ZeroW projekat nastoji da smanji za duplo količinu izgubljene i bačene hrane u postojećim prehrambenim sistemima do 2030., te doprinosi cilju da se do 2050. godine skoro u potpunosti iskoreni prehrambeni otpad.

 

O projektu: ZeroW ima ambiciozni cilj da odigra ključnu ulogu u tranziciji trenutnih prehrambenih sistema ka dvostrukom smanjenju količine izgubljene i bačene hrane do 2030. i skoro potpunom iskorenjavanju prehrambenog otpada do 2050. godine. ZeroW ostvaruje značajan uticaj kroz demonstraciju inovacija u devet realnih lanaca ishrane, primenjujući sistemski inovacioni pristup, kako bi se efikasno rešilo višedimenzionalno pitanje izgubljene i bačene hrane. Ovo podrazumeva: 1. pred-identifikovanje sistemskih inovacija, koje uključuju više međusobno povezanih dimenzija (proces, organizacija, strategija, marketing, proizvod, tehnologija, upravljanje, itd.), koje su testirane i demonstrirane; 2. usmeravanje napretka inovacija ka višim nivoima sistemske spremnosti i uticaja, primenjujući pristup zajedničkog stvaranja kroz živuće laboratorije i pristup kolektivnog učenja; 3. poboljšanje sposobnosti za unapređenje inovacija učesnika živućih laboratorija putem zajedničkih resursa koji omogućavaju nove načine i sredstva za saradnju i zajednički razvoj inovacija; 4. osmišljanje specifičnih razvojnih putanja za sistemske inovacije (od ideje do ekspanzije i komercijalizacije) koje dovode do pružanja novih proizvoda i usluga koji trenutno ne postoje na tržištu, a koji su u skladu sa stavovima potrošača, potrebama učesnika u prehrambenim sistemima i trendovima politike. Štaviše, ZeroW uspostavlja jasan “put uticaja izgubljene i bačene hrane” kroz rezultate demonstratora (2025), zatim proširene rezultate demonstratora kako bi se dostigli ciljevi postavljeni do 2030. u okviru strategije “Od farme do viljuške”, i usmerene preko “samo tranzicione putanje” ka skoro potpunom iskorenjavanju prehrambenog otpada do 2050. godine.

Ovaj projekat je finansiran od strane Evropske Unije, iz programa za Istraživanje i Inovacije-Horizont 2020, pod sporazumom o grantu broj 101036388.

Teme:

Centri:

05

CIRP