SPAS-Predlog strategije za očuvanje insekata oprašivača u Srbiji

Akronim: SPAS

Period implementacije: 01/01/2022 - 31/12/2024

Tip projekta: Nacionalni

Referenca: 7737504

Internet prezentacija: https://spas.pmf.uns.ac.rs

Cilj projekta: Projekat SPAS se bavi praćenjem statusa i trenda insekata oprašivača (divljih pčela, bumbara, leptira i osolikih muva) u Srbiji, podizanjem svesti o značaju oprašivača i pružanjem saveta u vezi poboljšanja ekosistemske usluge oprašivanja od koje zavisi kvalitet hrane i prinos useva.

 

O projektu: Opadanje brojnosti insekata oprašivača značajno utiče na funkcionisanje ekosistema jer se na taj način narušava proces oprašivanja neophodan za reprodukciju mnogih biljaka, uključujući gajene vrste koje se koriste u ishrani ljudi i domaćih životinja. Da bi se stekao uvid u trenutno stanje, kao i da bi se predvideo budući trend brojnosti i raznovrsnosti insekata oprašivača u Srbiji, SPAS projekat ima za zadatak da vrši monitoring divljih pčela, bumbara, leptira i osolikih muva, kao i biljnih vrsta koje oni posećuju. Po uzoru na Evropsku šemu praćenja oprašivača (EUPoMS) koristi se metoda linijskog transekta i trobojnih klopki, na čak 30 lokacija u Srbiji, tri puta godišnje (proleće, leto, jesen). Pored toga, u cilju detekcije faktora koji najviše utiču na promene stanja, a shodno tome i definisanja mera koje treba preduzeti da bi se otklonili ili umanjili uzroci nestajanja oprašivača, u okviru posebnih radnih paketa prate se različiti ekološki parametri (npr. vremenski uslovi, tip zemljišta, brojnost ptica predatora insekata i medonosne pčele kao kompetitora, biljna pokrovnost), kao i upotreba pesticida i promene u korišćenju zemljišta. Dodatno, u cilju blagovremenog sprovođenja mera zaštite divljih vrsta oprašivača, utvrđuju se specifičnosti i razlike na nivou gena unutar i između različitih vrsta oprašivača. Takođe, sakupljaju se podaci neophodni za procenu ekonomske vrednosti ekosistemske usluge oprašivanja, na osnovu čega se određuje vrednost polinacije na nacionalnom nivou.

Važno je naglasiti da u Srbiji do sada nije uspostavljena nacionalna inicijativa ili strategija za očuvanje oprašivača, a da će SPAS projekat obezbediti relevantnu bazu sa sistematično prikupljenim podacima koristeći protokole Evropske monitoring šeme (EUPoMS) i time potpomoći Evropskoj inicijativi za oprašivače, kao i formiranju srpske strategije, sa krajnjim ciljem očuvanja biodiverziteta.

Centri:

03

CBS