MicoLabAptaSens-Microfluidic Lab-on-a-Chip platform for fast detection of pathogenic bacteria using novel electrochemical aptamer-based biosensors
Akronim: MicoLabAptaSens
Period implementacije: 01/01/2022 - 31/12/2024
Tip projekta: Nacionalni
Referenca: 7750276
Cilj projekta: MicroLabAptaSens namerava da napravi inovaciju u razvoju novih biosenzora za jednostavnu i brzu detekciju različitih patogena u cilju primene u bezbednosti hrane, praćenju životne sredine i zdravstvenoj zaštiti.
O projektu: Bakterijske bolesti koje se prenose hranom predstavljaju sve veći problem javnog zdravlja na globalnom nivou i jedan od najvažnijih zahteva u bezbednosti hrane je razvoj tačnih i ranih dijagnostičkih alata za bolesti koje se prenose hranom. Projekat MicroLabAptaSens koristi komplementarno znanje i stručnost vrhunskih naučnika kako bi: 1) Sproveo najsavremenija istraživanja u multidisciplinarnoj oblasti senzora, mikrofluidike, nanomaterijala, biotehnologije i bezbednosti hrane sa glavnim ciljem da: 2) Razvije inovativne jeftine senzorske uređaje za detekciju 3 bakterije koje se najčešće prenose hranom (Listeria monocitogenes, Salmonella enteritidis i Campilobacter jejuni) koje su primenljive za upotrebu na terenu i za 3) Fabrikuju i validaciju mikrofluidičnih laboratorija na čipu testova sa integrisanim senzorom i skladištima reagensa na čipu, konačno sa ciljem 4) njihove upotrebe u poljoprivredno-prehrambenom i biotehnološkom sektoru. Novina se oslanja na novu klasu biosenzora zasnovanih na nanomaterijalima funkcionalizovanih na aptamerima pogodnih za integraciju u jedinstvene jeftine laboratorija na čipu testove. Primena naprednih mikro- i nano-tehnologija će omogućiti integraciju sa reagensima za analizu više patogena u brze testove prilagođene korisniku koji neće zahtevati skupu laboratorijsku opremu, obučeno osoblje i posebne uslove. Takvi testovi ispuniće sve ASSURED (pristupačne, osetljive, specifične, prilagođene korisniku, brze i robusne, bez opreme i isporučiv krajnjim korisnicima) kriterijume koje preporučuje Svetska zdravstvena organizacija. Za obradu i vizuelizaciju podataka biće razvijen elektronski modul za očitavanje i aplikacija za pametne telefone. Konačni cilj je ekonomičan senzorski uređaj koji može da zadovolji potrebe tržišta i MF testove za aplikacije u zdravstvu, praćenju životne sredine i sektorima bezbednosti hrane i koji se lako može proširiti na masovnu proizvodnju ili prilagoditi za druge specifične primene kao što je detekcija virusa ili otkrivanje patogena u vazduhu.
Teme:
1) Primene u monitoringu životne sredine
2) Biosenzori
3) Ugljenični nanomaterijali
4) Mikrofluidika