Filter za redukciju gvozđa u sistememima navodnjavanja u poljoprivredi
Period implementacije: 12/07/2018 - 31/12/2018
Tip projekta: Zeleni Inovacioni Vaučeri
Internet prezentacija: http://inovacionivauceri.ebrd.rs/sr/projekti/
Cilj projekta: Razvoj filtarske jedinice za redukciju jona gvožđa iz podzemin voda koji se koristie u sistemima navodnjavnaja u poljoprivredi.
O projektu: Razvoj jedinice za filtriranje za smanjenje jona gvožđa iz podzemnih voda koje se koriste u sistemima za navodnjavanje. Voda za navodnjavanje bogata gvožđem može dovesti do pojave mrlja rđe gvožđa i promene boje na lišću biljkama ali može dovesti i do začepljenja emitera navodnjavanja kap po kap. Visoka koncentracija gvožđa (iznad 4 ppm) u kombinaciji sa pH ispod 5,5 može izazvati toksičnost u biljkama i može imati negativne efekte na ljudsko zdravlje. Određene bakterije uspevaju na povišenom nivou gvožđa i mogu se prilepiti za površine cevi kao pogodnom staništu. Ove bakterije mogu postati dovoljno guste u populaciji da začepe cevi i smanje protok. Do začepljenja će doći i ako je gvožđe bikarbonat prisutan u vodi. Standardni tretman gvožđa u vodi uključuje aeraciju ili hemijsku oksidaciju, praćenu filtracijom. Proces aeracije je relativno spor proces koji zahteva filtraciju, pumpe za vazduh i velike rezervoare za filtriranje. S druge strane, oksidacija uključuje upotrebu oksidanata kao što su hlor, hlor dioksid, ozon itd. Hlorisanje se široko koristi za oksidaciju rastvorljivog dvovalentnog gvožđa. Međutim, veliki broj biljaka je veoma osetljiv na hlor.
Standardne metode ne predstavljaju dobro rešenje za navodnjavanje u poljoprivrednoj proizvodnji gde se koristi sistem bunara sa velikim protokom vode i gde ugradnja skupih rezervoara za filtraciju ili korišćenje reagensa nije moguće. Cilj projekta je razvoj specifičnu jedinicu za filtriranje gvožđa u sistemima navodnjavanja koji će kombinovati smole za zamenu jona, zeleni pesak, birm, aktivni ugljen i posebno dizajnirane hibridne membrane od organskog polimera-poroznog silicijum dioksida. Količine i sastav svih komponenti složenog sklopa filtera prilagođene su kako bi se optimizovala efikasnost uklanjanja gvožđa, bez ugrožavanja potrebnog protoka vode sistema za navodnjavanje. Cilj projekta bio je konstruisanje, ispitivanje i validacija jedinice za filtriranje gvožđa u sistemima navodnjavanja u poljoprivredi. Performanse prototipa su potvrđene i procenjene prema određenim pokazateljima, kao što su potrošnja vode i goriva, efikasnost filtracije i ekonomska efikasnost.
Teme:
1) Silikatni nanomaterijali