Biokompatibilni nanokompoziti na bazi poliuretanskih mreža i mezoporoznih silikatnih nanočestica za primenu u obliku antimikrobnih prevlaka medicinskih uređaja i implanata

Period implementacije: 01/01/2021 - 31/12/2022

GA broj: 337-00-8/2020-04

Tip projekta: BILATERALNI

Cilj projekta: sinteza i karakterizacija nanokompozita sastavljenih od umreženih poliuretana i mezoporoznih silikatnih nanočestica (MSN) ili poroznih silicijumskih nanočestica (pSiNps) za potencijalnu primenu u obliku antimikrobnih prevlaka za biomedicinske uređaje i implante.

 

O projektu:
Bakterijske infekcije na medicinskim uređajima predstavljaju sve veći problem usled povećane rezistencije bakterija na tretman, prouzrokovane preteranom upotrebom antibiotika, što može dovesti do kontaminacije medicinskih uređaja i implanata i fatalnih zdravstvenih posledica. Međutim, takve kontaminacije bakterijama mogu biti smanjene koristeći odgovarajuće materijale kao prevlake za medicinske uređaje. Poliuretanski nanokompoziti (PUN) su dobri kandidati za primenu u obliku antibakterisjkih prevlaka za biomedicinske uređaje i implante zahvaljujući dobrim mehaničkim svojstvima i dobroj biokompatibilnosti. Pored toga, istraživanja u oblasti mezoporoznih silikatnih nanočestica (MSN) i mezoporoznih silicijumskih nanočestica (pSiNps) su privukla veliku pažnju istraživača posebno zbog mogućnosti kontrolisane isporuke terapeutskih molekula zbog specifičnih svojstava MSN ili pSiNps nanočestica, kao što su: dobra biokompatibilnost, velika specifična površina, poroznost sa ujednačenom raspodelom veličina pora, mogućnost raznovrsne funkcionalizacije površine, visoka termička stabilnost i čvrstoća.

Ispitivaće se PUN na bazi MSN ili pSiNps koje bi sadržale kombinacije različitih antimikrobnih molekula, izolovanih iz biljaka, radi postizanja efikasne i bezbedne zaštite od bakterijskih infekcija. Takođe, kako bi se povećala biokompatibilnost filmova i minimizirala pojava tromboembolijskih događaja nakon implantacije biomaterijala, površinska struktura ovih materijala će biti konstruisana sa ciljem u što manjoj adsorpciji proteina i što slabijoj adheziji ćelija, odnosno ka minimiziranju mogućnosti koagulacije krvi.

Teme:

Centri:

CST

CST